21
مه

مبلمان بخشی از عناصر طراحی محسوب می شوند

مبلمان  بخشی از عناصر طراحی محسوب می شوند

مبلمان، بخشي از عناصر طراحي محسوب مي شوند كه تقريباً به طور كامل در حوزه طراحي داخلي قرار مي گيرند. در حالي كه طراحي ديوارها، كف ها، سقف ها، پنجره ها و درها در طرح معماري يك ساختمان جاي مي گيرند، انتخاب و آرايش عناصر داخلي متحرك همچون مبلمان، پنجره هاي متحرك و لوازم نيز بخش مهمي از طراحي محسوب مي شوند.

مبلمان واسطه بين معماري و افراد است. آنها انتقالي را در فرم و مقياس ميان فضاي داخلي و افراد ايجاد كرده اند. مبلمان، با فراهم كردن محيطي راحت و مناسب فضاهاي داخلي را براي انجام وظايف و فعاليت هايي كه مسئول اجراي آنها هستيم، قابل سكونت مي سازند.
طراحان داخلي معمولاً ميان مبلمان مسكوني و اداري قائل مي شوند. وسايل اداري در دسته هاي لوازم، مبلمان و تجهيزات (FF&E) شامل سيستم هاي پارتيشن بندي پيموني، صندلي ها و ميزها قرار مي گيرند كه گاهي اوقات با عنوان مبلمان قراردادي نيز به آنها اشاره مي شود. تفاوت ميان اين دو نوع مبلمان ممكن است به سبك، دوام و مقاومت در برابر آتش بستگي داشته باشد. برخي از قطعات در مبلمان داراي كاربردي مسكوني و اداري هستند. با افزايش دفاتر خانگي، تنوع مبلمان در بازار افزايش يافته است.
در فضاهاي باز با كاربرد عمومي معمولاً اصول دقيق تري براي ايمني در برابر آتش در نظر گرفته مي شود. بهره گيري از اصول دسترسي راحت تر به مبلمان در فضاهاي عمومي و اداري تأثيرگذار است. فضاهايي كه كاربري بيشتري دارند همچون كلاس ها، اماكن بهداشتي درماني و رستوران ها نيازمند مبلمان بسيار بادوام و با ساختاري مناسب هستند.
مبل
مبل علاوه بر مرتفع كردن عملكردهاي مشخص، در ظاهر بصري فضاهاي داخلي نيز اثرگذار است. فرم، خطوط، رنگ، بافت و مقياس قطعات مستقل و نيز سازمان دهي فضايي آنها، نقش مهمي را در تعيين كيفيت هاي بصري اتاق ايفا مي كنند.
فرم اجزاي مبل مي تواند به صورت خطي، مسطح يا حجمي باشد. خطوط آنها ممكن است راست خطي، منحني شكل، زاويه اي و يا از هر نوع خط ديگر باشند. اجزاي مبل در اصل افقي يا عمودي، سبك و توخالي يا محكم و توپُر هستند.
بافت آنها مي تواند صيقلي و براق، نرم و اطلسي، گرم و مخملي و يا زبر و سخت باشد. رنگ مبل نيز مي تواند طبيعي يا شفاف در كيفيت، گرم يا سرد در دما و روشن يا تيره در ارزش رنگ باشد.
طرح هاي فراواني از تركيب مبل هاي دوره هاي مختلف تاريخي و امروزي به وجود آمده است. بسياري از طراحان به دنبال طراحي اتاق ها بر اساس يك دوره خاص نيستند و بسته به لوازم تاريخي فضا و يا مشتري هايي كه مجموعه دار اشياء قديمي هستند. طرح هاي ادوار گذشته را پياده مي كنند. چيدمان مبل و انتخاب روكارها، لوازم و نيز اجزاي مبل مي توانند بر اساس سبك هاي تاريخي و فرهنگي صورت گيرند. طرح هاي قديمي كه امروزه نيز مورد استقبال واقع شده اند، هنوز هم در چرخه توليد هستند و اين در حالي است كه برخي توليدات امروزي فاقد كيفيت اصلي در مصالح، ساخت يا دوام مي باشند.
به طور كلي، مبل قديمي داراي طول عمري حداقل برابر با صد سال است. اشياء قديمي و عتيقه اغلب با توجه به فرهنگ ها، دوره ها، كشورها و يا افراد شناسايي مي شوند.
مبل مدرن، اصطلاحي است كه به قطعات توليدي در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم توسط طراحاني همچون مايكل تونت، چارلز رني مكينتاش و استاداني از مكتب باوهاوس اشاره دارد.
مبل معاصر شامل قطعات توليدي امروزي توسط طراحان مي شود.
ارگونومي
مبل با توجه به كيفيت طراحي مي تواند راحتي يا عدم راحتي فيزيكي واقعي و قابل لمسي را براي شخص فراهم كند. بدن مي تواند ما را نسبت به عدم راحتي، بلندي و يا كوتاهي صندلي كه بر روي آن نشسته ايم، آگاه سازد.
از اين رو، عوامل انساني تأثير مهمي بر فرم، تناسب و مقياس مبل دارد. ارگونومي به استفاده از عوامل انساني در طراحي اشاره دارد. به منظور فراهم كردن شرايطي راحت براي اجراي فعاليت ها، مبل بايد مطابق با ابعاد بدن، فضاهاي مورد نياز بر اساس الگوي حركت ما و ماهيت فعاليتي كه انجام مي دهيم، طراحي شود.
درك ما از راحتي به ماهيت كار يا فعاليت اجرايي، مدت انجام آن و عوامل محيطي ديگر همچون كيفيت نورپردازي و طرز تفكر ما بستگي دارد. گاهي اوقات اين راحتي با استفاده صحيح از مبل نيز در ارتباط است.

راهنماي ارگوني

حالت هاي نشستن

چيدمان مبل
روش آرايش مبل در اتاق بر درك و نحوه كاربرد فضا اثر مي گذارد. مبل را مي توان به عنوان اشياء مجسمه اي در فضا قرار داد. گاهي اوقات آنها را در گروه هاي عملكردي دسته بندي مي كنند كه مي تواند ساختار و سازمان فضا را منظم كنند.
بخش اعظمي از مبل متشكل از قطعات مجزايي مي باشند كه در آرايش خود انعطاف پذير هستند. اين قطعات معمولاً متحرك بوده و ممكن است شامل عناصر مخصوص مختلف و نيز تركيبي از فرم ها و سبك ها باشند.

به عبارت ديگر، آرايش توكار مبل در ايجاد فضاي باز بيشتر نقش دارد. به طور كلي، پيوستگي بسياري در فرم ميان عناصر مبل با فواصل كم ميان آنها وجود دارد.

واحدهاي پيموني، نماي يكپارچه مبل توكار را با انعطاف پذيري و تحرك قطعات مستقل تركيب مي كنند.

مصالح مبل
مبل ممكن است از چوب، فلز، پلاستيك يا مصالح مصنوعي ديگر ساخته شده باشد. هر يك از مصالح استحكام و ضعفي دارند كه بايد در طراحي مبل و ساخت مشخص شوند.
چوب
جهت رگه هاي چوب تعيين كننده نحوه كاربرد و اتصال آن است. چوب هنگامي كه در جهت رگه هاي خود فشرده مي شود مستحكم و قوي است، اما چنانچه نيروي بار عمود بر رگه هاي آن وارد شود، آنگاه چوب تورفته و يا دچار شكستگي مي شود. در فرآيند كشش، چوب در جهت رگه ها كشيده مي شود اما اگر در زاويه قائم بر رگه ها كشيده شود، به دو نيم تقسيم مي گردد. همچنين چوب در امتداد رگه هاي خود دچار انبساط و انقباض هايي به دليل تغيير ميزان رطوبت موجود مي شود. همه اين عوامل با نحوه آرايش و اتصال چوب در ساختار مبل در ارتباط است.
ورقه هاي تخته چندلا شامل تعداد ورق هاي نازك به طور فرد در زواياي قائم در جهت رگه ها مي باشند كه در هر دو جهت از استحكام كافي برخوردار هستند. همچنين كيفيت روكش تزئيني آنها در جهت افزايش ميزان استحكام در لايه هاي خارجي و در جايي كه فشار زياد است، تحت كنترل مي باشد.
نئوپان با تركيب قطعات كوچك چوبي تحت فشار و گرما توليد مي شود و معمولاً به عنوان مصالح اصلي براي پانل ها و كابينت هاي تزئيني كاربرد دارد. چسبي كه در تخته چندلا و نئوپان استفاده مي شود ممكن است فرمالدئيد داشته باشد. همچنين محصولاتي با محتويات VOC پائين تر نيز موجود مي باشند.

مقاومت چوب نسبت به جهت رگه ها
اتصالات روي صفحه اي
انواع گوشه ها

انواع نقاط تقاطع
انواع اتصالات چوب

مصالح مبل
فلز
فلز مانند چوب در فشار و كشش، قوي است اما داراي رگه هاي جهت دار قوي نيست. فلز از قابليت شكل پذيري (توانايي كشيده شدن تا تبديل به سيم و چكش خوري نازك) برخوردار بوده و با اين عوامل و نسبت مقاومت به وزن بالا، مقاطع عرضي باريك تر و قابليت خم شدگي در ساختار مبل را ممكن مي كند. همچنين فلز مي تواند پيچ بخورد، پيچ شود، پرچ شده و يا جوش داده شود.

طراحی مطب دندانپزشکی   شرکت دکوراسیون داخلی    طراحی داخلی تالار     دکوراسیون داخلی رستوران    دکوراسیون داخلی صرافی    طراحی داخلی طلا فروشی